Hekk on tihe, enamasti ühtlaste vahedega istutatud puude või põõsaste riba. Hekid on enamasti rohkem pügatud ja hoolitsetud kui põõsasribad. Põõsasribad on vabakujulised hekid, mis võivad samuti koosneda nii istutatud puudest kui põõsastest ning vajavad enamasti vähem hoolitsust kui hekid [1]. Eesti põllumajandusmaastikele on põõsasribad omasemad, kuid näiteks Suurbritannias on väga levinud traditsioonilised pügatud hekid.
Hekkide ja põõsasribade esinemine põldude ääres pakub elupaika erinevatele elustikurühmadele – taimedele, lindudele, nahkhiirtele jt. pisiimetajatele, vihmaussidele ning erinevatele lülijalgsetele, nagu ämblikud, mardikalised, ritsiklased jt. [2–9]. Samuti aitavad nad reguleerida piirkonna mikrokliimat ning takistada saasteainete levikut nii põllult ümbritsevasse loodusesse kui ka maanteedelt põllule.
Eelkõige on oluline säilitada põllumajandusmaastikus juba olemasolevaid hekke ja põõsasribasid, kuid võib ka rajada uusi. Kõige parem on, kui maastikus esineb erinevate omadustega hekke ja põõsasribasid (madalamaid ja kõrgemaid, hõredamaid ja tihedamaid, pügatud ja pügamata), mis pakuvad elupaika erinevate nõudlustega liikidele [4,10,11]. Asukoha valikul tuleks arvestada heki või põõsasriba sobivust maastikku [1]. Istutatavate liikide valikul tuleb arvesse võtta mitmeid aspekte. Kasutada tuleks piirkonnale omaseid õitsevaid liike, mis pakuvad toitu tolmeldajatele ning hiljem marju lindudele [4], nagu näiteks pajud, viirpuud, kibuvitsad, sarapuu, magesõstar jne. Mõned liigid on suurema vastupidavusega heitgaaside suhtes ning sobivad paremini teid ääristavatesse hekkidesse (näiteks harilik lodjapuu, verev kontpuu, pooppuu ja harilik pärn). Teised liigid kipuvad andma rohkelt juurevõsusid (näiteks kibuvitsad, verev kontpuu ja harilik kuslapuu) ning seetõttu vajab nende hekkide ja põõsasribade ümbrus kindlasti iga-aastast niitmist [1]. Kindlasti on hea kasutada koos liike, mis õitsevad eri aegadel, et pakkuda tolmeldajatele toitu läbi suve [12]. Liigirikka heki kohta loe lähemalt juhendist "Kuidas rajada elurikkaid hekke ja põõsasribasid" (loe lähemalt).
Hekkide ja põõsasribade ümber peaks olema vähemalt 6 meetri laiune rohumaariba (loe lähemalt), milles võib taimkatte kujunemist toetada looduslike seemnesegude külvamisega. Seejuures võiksid olla segus esindatud nii kõrrelised, liblikõielised kui ka teised õitsevad rohttaimed, mis on headeks toidutaimedeks tolmeldajatele. Kui vana heki või põõsasriba ümber puudub rohumaariba või see on kitsam kui 6 m, siis saab sealset elurikkust soodustada, rajades sinna laiema rohuriba. Põhjalikud soovitused põõsasribade rajamiseks Eesti tingimustes on kokku pannud Moor ja teised [1].
Mõõdukas hooldamine on vajalik nii uute kui vanade hekkide ja põõsasribade puhul. Esimestel aastatel peale rajamist vajavad nad rohkem hooldust – istikute ümbruse niitmist, põõsaste tagasilõikamist ja vajadusel asendamist [1]. Hiljem on eelkõige oluline on säilitada heki või põõsasriba tervikut – näiteks asendada hukkunud põõsad või puud, kui nende puudumine rikub üldilmet [4]. Hekkide hooldamise kohta loe lähemalt (loe lähemalt).